Anasayfa TEI Hakkında Ürünler ve Hizmetler Kariyer Haberler Tedarikçiler İletişim
Basın Bültenleri
Basında TEI
Yayınlar
TEI Haberler
Medya Arşivi
Etkinlik Takvimi
TEI Haberler
DAS 2015
TEI sizi 08 - 12 Kasım 2015 tarihleri arasındaki Dubai Airshow'daki standını ziyarete davet ediyor.
EĞİTİME BÜYÜK DESTEK
  • ESKİŞEHİR VALİLİĞİ İLE ESKİŞEHİR HAVACILIK KÜMELENMESİ ARASINDA “YETKİN İŞ GÜCÜNÜN KEŞFEDİLEREK İSTİHDAMIN ARTIRILMASI PROJESİ” İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI  

Eskişehir Valiliği ve TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş Eskişehir Havacılık Kümelenmesi (ESAC) arasında “Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi İşbirliği Protokolü” 15 Eylül 2015 tarihinde Tusaş Motor Sanayii A.Ş. (TEI)’nin Eskişehir kampüsünde düzenlenen törenle imzalandı.

 

TEI Genel Müdürü ve ESAC Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Faruk Akşit; kısa bir TEI ve ESAC tanıtımının ardından, imzalanacak protokolle teknik ve mesleki anadolu lisesi öğrencilerinin aldıkları mesleki eğitime ek olarak, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda, profesyoneller eşliğinde yönlendirilerek ülkemizin kalifiye teknik personel ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti. Bu sosyal sorumluk projesiyle TEI’nin başını çektiği Eskişehirli firmaların şehrimize karşı olan sorumluluklarını yerine getireceklerini düşündüğünü ifade etti.

 

TEI ve ESAC’a projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Eskişehir Valisi Sayın Güngör Azim Tuna, bölgemizde nitelikli mesleki ve teknik eğitim almış, kendini çağın gereklerine göre yenileyen işgücüne ihtiyaç duyulduğunu belirterek bu ihtiyaca cevap vereceğini ümit ettiği “Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi”nin bu bakımdan birçok açıdan faydayı ve olumlu sonuçları da beraberinde getireceğini düşündüğünü aktardı.

 

Konuşmalarının ardından karşlıklı imzalanan protokolün ardından tören sona erdi.

PAS 2015

TEI sizi 15-21Haziran 2015 tarihleri arasında Paris Air Show’daki standını ziyarete davet ediyor.

IDEF 2015
TEI sizi 5-8 Mayıs 2015 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezinde gerçekleşecek  IDEF 2015 Fuarı'ndaki standını ziyarete davet ediyor.
3. Özel Sektör AR-GE Merkezleri Zirvesi

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 10-11 Aralık 2014 tarihlerinde ATO Congressium'da düzenlenen 3. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi'nde gerçekleştirilen ödül töreninde TEI,  "Havacılık Sektörü 1.si Ödülü" ne layık görülmüştür. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Fikri IŞIK tarafından verilen ödülü, TEI Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Muharrenm Dörtkaşlı ve TEI Genel Müdürü Sn. Mahmut Faruk Akşit birlikte almışlardır.

High Tech Port by MUSİAD
TEI, Müstakil İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) 26 – 30 Kasım 2014 tarihleri arasında CNR Expo Center İstanbul’da düzenlediği High Tech Port by MUSİAD Fuarı’na katılım sağlamıştır.
ICDDA
TEI, 14-16 Ekim 2014  tarihleri arasında Congresium Ankara
Ato Uluslararası Kongre Ve Sergi sarayın'da Ankara Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri'ne firma olarak katılım sağlamıştır.
İstanbul Airshow

TEI, 25-28 Eylül 2014  tarihleri arasında Atatürk Havalimanı, Genel Havacılık Apronu’nda ISTANBUL AIRSHOW, Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarına firma olarak katılım sağlamıştır.

MSPO
TEI sizi 1-4 Eylül 2014 tarihleri arasında MSPO Fuarı’ndaki standına davet ediyor.
Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı

TEI sizi 14-20 Temmuz 2014 tarihleri arasında Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı’ndaki standına davet ediyor.

DSA 2014 - Defence Services Asia

TEI, 14-17 Nisan 2014 tarihleri arasında Malezya Kuala Lumpur'da düzenlenen DSA 2014 fuarına firma olarak katılım sağlamıştır. TEI Yönetim Kurulu Üyesi İ.Hakkı Doğankaya, TEI Programlar Direktörü Cihat Zorlutuna ve İş Geliştirme Bölümü'nün katıldığı organizasyonda,  bölgedeki askeri ve sivil kullanıcılar,  uluslararası OEM’ler, diğer katılımcı firmalar ile potansiyel işbirliği alanları ve fırsatları görüşülmüştür. Resmi delegasyonlar TEI standında misafir edilerek TEI şirket profili ve bölge için sağlayabileceğimiz hizmet ve kabiliyetler konularında bilgilendirilmişlerdir. 

2014 Bahreyn Uluslararası Havacılık Fuarı

TEI, 16-18 Ocak 2014 tarihleri arasında Sakhir Hava Üssünde düzenlenen 2014 Bahreyn Uluslararası Havacılık fuarına firma olarak katılım sağlamıştır. TEI Yönetim Kurulu Başkanı İ.Hakkı Doğankaya, TEI Genel Müdür ve CEO’su Doç. Dr.  Mahmut F. Akşit  ve İş Geliştirme bölümünün katıldığı organizasyonda,  bölgedeki Askeri ve sivil kullanıcılar,  uluslararası OEM’ler ve diğer katılımcı firmalar ile potansiyel işbirliği alanları ve fırsatları görüşülmüştür. Resmi delegasyonlar TEI şalesinde misafir edilerek TEI şirket profili ve bölge için sağlayabileceğimiz servis ve kabiliyetler konularında bilgilendirilmişlerdir.

Genel Müdür Ataması
16 Aralık 2013 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu Toplantısında alınan karar doğrultusunda TEI Genel Müdürü olarak Sayın Doç. Dr. Mahmut Faruk Akşit atanmıştır.
2013 Dubai Uluslararası Havacılık Fuarı
TEI, 17-21 Kasım 2013 tarihleri arasında Al Maktoum Uluslararası Havaalanı yanında yer alan Dubai World Central (DWC)’da düzenlenen 2013 Dubai Uluslararası Havacılık fuarına firma olarak katılım sağlamıştır. Genel anlamda, dünya çapında 60.692 ziyaretçinin, 60 farklı ülkeden 1.046 firma ve 1.735 uluslararası / bölgesel medya kuruluşunun katılım sağladığı fuar başarılı olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte 2013 Dubai Havacılık Fuarı, toplam sipariş anlamında bugüne kadar daha önce kaydedilen tüm rekorları kırarak 206.1 Milyar ABD Doları değerinde bir büyüklüğe ulaşmıştır ki bu değer herhangi bir havacılık fuarında kaydedilenin en büyüğüdür. TEI YK Başkanı İ.Hakkı Doğankaya, Programlar Direktörü Nazif Efe ve Uluslararası İş Geliştirme Bölümümüzün katıldığı organizasyonda uluslararası OEM’ler ve diğer katılımcı firmalar ile potansiyel işbirliği alanları ve gelecekteki iş fırsatları değerlendirilmiş ve görüşülmüştür. Resmi delegasyonlar TEI standında misafir edilerek TEI şirket profili ve bölge için sağlayabileceğimiz servis ve kabiliyetler konularında bilgilendirilmişlerdir.
GE ile TUSAS Motor Sanayi Türkiye’de blisk üretimi için güçlerini birleştiriyor

·       TEI, CFM’nin LEAP motorlarının daha yüksek yakıt verimliliği ve daha düşük motor ağırlığına sahip olmalarını sağlayan bliskler için ihtisaslaşmış üretim tesisi haline geliyor.

·        Anlaşma geçen 15 ay içinde Türkiye’de GE tarafından gerçekleştirilen 515 milyon ABD doları tutarındaki yatırımın bir parçası.

 

İstanbul, Türkiye; 26 Eylül 2013: General Electric (GE) yerel üretimi güçlendirmek üzere sahip olduğu kararlılığı, CFM International’ın LEAP motorlarında hayati bir parça olan blisklerin, TEI’nin Eskişehir’deki fabrikasında üretilmesi için, TUSAS Motor Sanayi (TEI) ile yaptığı çok önemli bir anlaşma ile gösterdi.

 

Yerel uçak motoru endüstrisi yaratılması için çalışan Türkiye’nin öncü kurumlarından TEI, şimdi de GE Havacılık ile Fransız firması Snecma’nın ortak girişimi olan CFM International tarafından imal edilen LEAP motorları için blisk üretmek üzere ihtisaslaşmış bir tesis konumuna geliyor.

 

LEAP motor ailesi, kompresor disk ve palelerinin yekpare parçadan üretilmesi ile elde edilen ve blisk adı verilen parçaların kullanımıyla, motorun ağırlığını azaltıyor ve yakıt verimliliği sağlıyor.  

 

TEI’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hakkı Doğankaya ve GE’nin Başkan ve CEO’su Jeffrey Immelt, yeni üretim anlaşmasını bir basın toplantısı ile duyurdular. Yeni yatırım, GE tarafından geçen yıl açıklanan 900 milyon dolar tutarındaki yatırım taahhüdünün ve geçen 15 ay içinde Türkiye’de gerçekleştirilen 515 milyon dolar büyüklüğündeki yatırımın bir parçasını oluşturuyor. 

 

TUSAS Motor Sanayi ile kurulan ortaklığın GE’nin Türkiye’deki güçlü geçmişi temel alındığında bir dönüm noktası ve ülke için havacılık alanında bir ilk olduğuna dikkat çeken Jeffrey Immelt, “Bir ecomagination ürünü olan ve çevreye olan taahhüdümüzü vurgulayan LEAP motoru, hem yakıt, hem de maliyet verimliliği açısından uçak motor teknolojisi gelişiminde büyük bir adımı simgelemektedir. Bu girişim Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan; yerel üretimin daha da güçlendirilmesi ve ülkenin rekabet gücünün artırılması için ihracatın desteklenmesi hedefleriyle uyum içindedir” dedi.

 

GE ile yapılan ortaklığın TEI’yi havacılık sektöründe küresel, üst düzey kaliteye sahip ve rekabetçi bir oyuncu olma vizyonuna daha da yaklaştırdığını belirten Dr. Hakkı Doğankaya ise şunları söyledi: “TEI, Türk profesyonellerden oluşan güçlü bir ekibin öncülüğünde endüstride büyük yetkinlik kazandı. Bu olağanüstü teknolojik yeniliğin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz ve LEAP motorları için blisk üretimi sürecini başlatmak için büyük istek duyuyoruz.”

 

Yüksek teknolojili üretim kapasitesini artıran TEI, imzalanan bu uzun vadeli sözleşme çerçevesinde Eskişehir’deki fabrikasında 5 farklı kademede blisk üretecek. Bu sözleşme, TEI’nin hava taşıtları için parça üretimi, bakım, onarım ve revizyon (MRO) hizmetlerini de içeren mevcut gelişmiş teknolojik yetkinliğini daha da üst seviyeye taşıyacak. Bunun yanı sıra 200’den fazla ek istihdam yaratması ve Türkiye’nin küresel olarak havacılık  ürünleri ihracatı kapasitesini artırması da öngörülüyor.

 

CFM, LEAP motorunun tanıtımını resmi olarak 2008 yılında yaptı. LEAP motorunun temelleri ileri aerodinamik, çevre ve malzeme teknolojileri geliştirme programlarına dayanıyor. Bu teknolojiler, yüzde 15 daha az yakıt tüketiminin yanı sıra bugün CFM’nin sahip olduğu en iyi motorla karşılaştırıldığında CO2 salınımında da aynı oranda azalma sağlayacak. Bunlara ek olarak motor gürültüsü ve emisyonlarında da önemli düşüşler gerçekleşecek.

 

CFM dünyanın en büyük ticari uçak motoru tedarikçisi olarak dünya üzerinde var olan 530’dan fazla operatöre 25.000 adet motor sağladı. LEAP motorlarının ve servis sözleşmelerinin küresel müşterileri arasında Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, TUI Seyahat, Uluslararası Kiralama Finans Kurumu (ILFC), AirAsia, CIT Group, BOC Havacılık ve Qantas/JetStar yer alıyor.

 

TUSAS (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.), GE, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Türk Hava Kurumu’nun ortak girişimi olan TEI, Türkiye’de modern bir uçak motoru endüstrisinin kurulması, işletilmesi ve idamesi konularına odaklanıyor. TEI, 1980’lerin sonunda kurulmasından bu yana çok hızlı bir büyüme gösterdi. Bugün TEI’nin operasyonları birçok ticari ve askeri jet motoru geliştirme programı için 700’den fazla çeşitte ileri teknoloji ürünü bileşen, parça, komponent ve modülün üretimi ve bunun yanında motor montajı ve belli motor tipleri için test, bakım onarım ve revizyon hizmetlerini kapsıyor.

 

TEI, stratejik yatırımlarının yanı sıra, yüksek donanıma sahip ve yenilikçi işgücüyle; yerli ve küresel kullanıcılar yanında orijinal ekipman üreticisi firmalara da hizmet veren dünya standartlarında gerçek bir küresel firma haline geldi. TEI aynı zamanda Türkiye Teknoloji Merkezi’nin (TTC) bir parçası olarak GE Havacılık mühendislik bölümünün 5 küresel merkezinden biri olan İstanbul’daki GE Mühendislik Merkezi’ne de katılmıştır. GE ve TEI mühendisleri TTC’de küresel bir ekibin parçası olarak, GE Aviation’ın motor portföyü için tasarım, araştırma, geliştirme ve sürdürülebilirlik çalışmaları yürütmektedir.

 

Türkiye’de 4 şehirde 700’ü aşkın çalışana sahip GE,  bugün Türkiye’de doğalgazdan elde edilen elektriğin yüzde 50’sinden fazlasını üretmektedir. Ülkedeki uçakların yüzde 60’ından fazlası GE ya da CFM motorları ile uçmaktadır ve her gün çok sayıda hastanede 15.000 civarında GE Sağlık teknolojisi kullanılmaktadır. GE’nin devam eden yatırımları bu önemli büyüme alanlarındaki ortaklıklarını daha da güçlendirecek ve dolayısıyla Türkiye için yeni fırsatlar oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.

TEI Yaz Sineması 1500 Eskişehirli ile Buluştu

TEI (Tusaş Motor Sanayii A.Ş.), Kurumsal Sosyal Sorumluluk faaliyetleri çerçevesinde  düzenlediği  Yaz Sineması Etkinlikleri Perşembe akşamı  Orhangazi Mahallesi’nde yapılan gösterim ile sona erdi.

“TEI Yaz  Sineması Mahallenizde” etkinlikleri kapsamında Esentepe, Bahçelievler, Erenköy ve Orhangazi Mahallerinde  4 hafta boyunca “Usta” filminin  8 ayrı gösterimi yapılarak, yaklaşık 1500 Eskişehirli ile buluştu.

 

TEI yetkililerince yapılan açıklamada önümüzdeki dönemlerde de Kurumsal Sosyal Sorumluluk faaliyetlerinin sürdürüleceği belirtildi.

TEI Yaz Sineması Mahallenizde

TEI (Tusaş Motor Sanayii A.Ş.), Kurumsal Sosyal Sorumluluk faaliyetleri çerçevesinde düzenlediği Yaz Sineması ile Eskişehir'liler yazın açık havada film izleme nostaljisi yaşatmaya devam ediyor.

“TEI Yaz Sineması Mahallenizde” etkinlikleri kapsamında daha önce 2 mahallede düzenlenen “Usta” filminin gösterimi Odunpazarı ilçesine bağlı Erenköy ve Orhangazi Mahallelerinde devam edecektir.

TEI Açık Hava Sineması’nın 2 haftalık programı şöyle devam edecek:

03-05 Eylül 2013

Erenköy Mah. Maraşel Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu

10 – 12 Eylül 2013

Orhangazi Mah. Edebali Ortaokulu

Gösterimler saat 20:30’da başlayacak ve ücretsiz olacaktır.

TEI Yaz Sineması Mahallenizde

Eskişehirlilere açık havada film izleme nostaljisi yaşatan “TEI Yaz Sineması Mahallenizde” etkinliği kapsamında yönetmenliğini Bahadır Karataş’ın yaptığı “Usta” filminin ilk gösterimi 20 Ağustos 2013 tarihinde Esentepe Mahallesi TEI Alparslan İlköğretim Okulu’nda düzenlendi.
Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinliğe 200’ün üzerinde kişi katıldı. Coşkulu geçen etkinliğin ardından seyircilerle röportaj yapılarak; kendilerinin TEI, havacılık ve film hakkındaki görüşleri alındı. Röportaja katılanlara etkinliğin anısına TEI hatıraları takdim edildi.
“TEI Yaz Sineması Mahallenizde” Etkinliğinin 2 haftalık programı şöyle devam edecek:

22 Ağustos 2013
Esentepe Mah. TEI Alparslan İlköğretim Okulu                                

27-29 Ağustos 2013
Bahçelievler Mah. Namık Kemal Ortaokulu

Gösterimler saat 20:30’da başlayacak ve ücretsiz olacak. 

Paris Air Show 2013
TEI, 17-23 Haziran 2013 tarihlerinde 50.Uluslararası Paris Havacılık Fuarı'na katılım sağlamıştır.
TEI, 2012 Yılı Savunma ve Havacılık Sektörü Türkiye İkincisi

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 01 Haziran 2013 tarihinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen “2012 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni”nde TEI, “2012 Yılı Savunma ve Havacılık Sektörü Türkiye İhracat İkinciliği Ödülü”ne layık bulundu.

Ödülü Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan TEI Yönetim Kurulu Başkanı Dr.İsmail Hakkı Doğankaya’ya takdim etti.

TEI Genel Müdür Vekili Sayın Nazif Efe yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“2012 yılında TEI’nin satışları 225 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. TEI’nin 2012 yılı ihracatı ise, 203 milyon dolardır. Bu sonuçla TEI, 1987 yılından 2012 yılı sonuna kadar toplam 1 milyar 767 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. 2013 yılı için 280 milyon dolar satış ve bunun 230 milyon doları ihracat olarak hedeflenmektedir.TEI gelirlerinin büyük bir bölümü ihracattan oluşmakta olup, ileri teknoloji gerektiren bir alanda ülkemizin en büyük ihracatçıları arasındadır. TEI, Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında üretimden satışlarda 217 nci, ihracatta ise 69 ncu sıradadır.

TEI bugün, “Parça ve Modül Üretimi”, “Motor Montaj ve Test”, “Bakım Onarım ve Revizyon”, “Servisler”, “Motor Tasarımı ve Ürün Geliştirme” faaliyet alanlarında havacılık sanayiine yüksek kaliteli ürünler sunmakta, dünya çapında bir üretim ve tasarım merkezi olarak nitelendirilmektedir. Kuruluş yıllarından itibaren uçak ve helikopter motorlarına yönelik olarak askeri ve ticari alanda başarıyla yürüttüğü ulusal ve uluslararası projelerle havacılık alanında kendisini kanıtlamıştır. Sürekli geliştirdiği teknolojik altyapısı, üretim, motor montaj, test, bakım, onarım, revizyon ve tasarım kabiliyetleri, müşteri beklentilerini aşan hizmet kapasitesi ve kalite uygulamalarıyla uçak motoru ana üreticisi olma hedefine sağlam adımlarla ilerlemektedir.”

TEI'de Ağaç Bayramı Coşkusu
Tusaş Motor Sanayii A.Ş. (TEI) çalışanları, bu yıl yedincisi düzenlenen Geleneksel Ağaç Bayramı’nda Bozdağ’ın eteklerinde yer alan Muttalip Ağaçlandırma Bölgesi’nde ikinci hatıra ormanını oluşturdu. Bu kapsamda Muttalip Ağaçlandırma Bölgesi’ne 4000 adet ağaç TEI çalışanları ve aileleri tarafından dikildi. Ayrıca TEI Kampüsü’ne de 1650 adet ağaç dikimi gerçekleşti.
IDEX 2013
TEI, 17-21 Şubat 2013 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen IDEX 2013 (The International Defence Exhibition and Conference) fuarına katılım sağlamıştır. Bu kapsamda, özellikle bölge ülkelerinden heyetler ve firmaların üst düzey yöneticileri ile görüşmeler yapılarak bölgedeki iş fırsatları ve potansiyel işbirliği konuları üzerinde görüş alışverişinde bulunulmuştur. Fuarda, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Lojistik Komutanı Maj. Gen. Khalifa Al-Rumaithy ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hava Kuvvetleri Komutanı Maj. Gen. Mohamed Al-Qumzi TEI Standı’nı ziyaret etmiştir.
TEI İnsansız Hava Aracı ANKA için Yerli Motor Geliştiriyor...

SSM ile TEI arasında ANKA İnsansız Hava Aracına özgün yerli motor geliştirmek üzere sözleşme imzalanmıştır. Türkiye’nin 2023 vizyonunda belirlenen inovasyon ve teknolojik gelişme odaklı hedeflerine katkıda bulunacak olan projenin imza töreni, Savunma Sanayii Müsteşarı Sayın Murad Bayar, TEI Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aziz Atlanel ve TEI Genel Müdürü Sayın Akın Duman’ın katılımı ile 27 Aralık 2012 tarihinde gerçekleşmiştir. ANKA platformunun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde modifikasyon yoluyla havacılık ve askeri standartlara uygun olarak geliştirilecek motorun, kalifikasyon ve sertifikasyon testleri dahil 4 yılda tamamlanması planlanmaktadır.


Proje, havacılığın gerektirdiği standartlar çerçevesinde motorun donanım ve yazılımının tasarlanıp geliştirilmesini, üretimini, askeri standartlar ve havacılık standartları kapsamında testlerini, teknoloji gösteriminin gerçekleştirilmesini, tip sertifikasyonunu, teknik veri paketinin oluşturulmasını, eğitim ve bakımını kapsamaktadır. Proje kapsamında geliştirme, tip sertifikasyonu ve Tasarım Organizasyon Yönetim Onayı çalışmaları paralel olarak yürütülecektir. Motor, ANKA platformunun mekanik, elektronik arayüzü ile uyumlu olacak şekilde geliştirilecek ve 155 beygir güç üretecektir. Geliştirilecek motor yüksek irtifada ANKA’nın performans ve elektrik ihtiyaçlarını karşılayacak ve yedekli dijital motor kontrol ünitesine sahip olacaktır. Proje sonunda, ANKA platformunun kalifikasyon ve sertifikasyon isterlerine uygun, lojistik destek ve bakım ihtiyaçları TEI tarafından karşılanan İnsansız Hava Aracı motoru geliştirilmiş olacaktır. Proje hayata geçirilirken yurtiçi firma ve kurumlarla işbirlikleri yapılacak ve bu sayede yerli tedarik ve mühendislik ağı ile uzman insan altyapısı geliştirilecektir.

Bu proje, Türkiye’de pistonlu motorlar bazında uçak motoru geliştirme, test ve analiz yeteneklerinin geliştirilmesi, uzman personel yetiştirilmesi ve kritik teknoloji kazanımı adına atılmış güçlü bir adımdır. Projenin çıktısı olarak elde edilen bilgi, tecrübe ve insan gücü, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin 2023 hedeflerine hizmet edecek farklı motor geliştirme, tasarım ve modifikasyon projeleri için altyapı oluşturacaktır.

TEI ve GE Ortak Ar-Ge Yatırımıyla “Onarım Teknolojileri Geliştirme Merkezi” Açtı...

GE, dünyada sadece 3 noktada bulunan “Mükemmeliyet Merkezleri”nden dördüncüsünü TEI işbirliği ile ‘Onarım Teknolojileri Geliştirme Merkezi’ olarak Gebze’de faaliyete geçirmektedir. TEI ve GE Aviation’ın ortak girişimi olan Onarım  Teknolojileri Geliştirme Merkezi, 4 Aralık 2012 tarihinde açılmıştır. Merkezin resmi açılış töreni, TEI Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aziz Atlanel, TEI Genel Müdürü Sayın Akın Duman ve GE Türkiye CEO’su Sayın Canan Özsoy’un ev sahipliğinde gerçekleşmiştir.

TEI ve GE mühendislerinin birarada çalıştığı, Gebze’de bulunan Türkiye Teknoloji Merkezi sahasında kurulan Onarım Teknolojileri Geliştirme Merkezi, 930 m2’lik bir atölye sahasında yaklaşık 5 milyon dolarlık bir yatırımla inşa edilmiştir. Merkez için hem TEI hem de GE tarafından, fon, ekipman ve yüksek eğitimli Türk mühendislerin istihdamı alanlarında yatırım yapılmıştır.

Merkez’in ana faaliyet alanı, ileri kaynak ve robot teknolojilerini kullanarak dünya çapındaki GE Onarım Merkezleri’nde uygulanan mevcut süreçlerin optimizasyonunu sağlamak veya uygulanacak yeni onarım yöntemlerini geliştirmek olacaktır. Burada geliştirilen çözümler karmaşık yapıdaki ve pahalı uçak ve gaz türbin motor parçalarının hem ömrünü uzatacak hem de performansını artıracaktır. GE ve TEI ortak teknoloji yatırımı olan Merkez, 200’ü aşkın Türk mühendisin tasarım ve Ar-Ge çalışmaları yürüttüğü Türkiye Teknoloji Merkezi’nin bir parçası olarak hizmet verecektir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümünün 74’üncü Yıldönümü
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, her yıl olduğu gibi Ölümünün 74’üncü Yıldönümü olan 10 Kasım 2012’de şirketimizde düzenlenen bir törenle anılmıştır.
Çalışanlarımız, eş ve çocuklarından oluşan bir ekip ise aynı tarihte Anıtkabir’i ziyaret etmişlerdir.
Geleceğin Hava Taşımacılığı Proje Yarışması
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen ve TEI’nin sosyal sorumluluk projesi kapsamında destek verdiği “Geleceğin Hava Taşımacılığı” proje yarışmasında Tepebaşı Belediyesi bünyesindeki okullardan yarışmaya katılan öğrenciler ve öğretmenler TEI’ye teknik gezi düzenlemişlerdir.
AIREX 2012
6-9 Eylül 2012 tarihlerinde İstanbul’da dokuzuncusu düzenlenen Avrupan’nın üçüncü büyük havacılık fuarı olan “Airex Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı”na TEI de katılım sağlamıştır. Fuarda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Binali Yıldırım TEI standını ziyaret etmiştir.
NATO’nun “En iyi Motor Bakım Firması” Ödülü Üçüncü kez TEI’nin...
TEI, NATO Awacs uçaklarına ait TF33 motoru depo seviyesi bakım projesinde, “zamanında teslimat, kalite, kontrat idaresi ve zamanında yanıt verme” gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirme sonucunda, NATO üye ülkelerinin silahlı kuvvetlerinin lojistik ihtiyaçlarını karşılayan NATO Destek Teşkilatı (NSPA) ve Uluslararası Havacılık ve Uzay Yönetim Şirketi (IAMCO) tarafından 2011 yılının “En İyi Motor Bakım Firması” seçilmiştir.
Aynı ödülü 2004 ve  2008 yıllarında iki defa kazanan TEI, TF33 depo seviyesi bakımı kapsamında 2011 yılında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar ile söz konusu ödüle NATO tarafından son sekiz yıl içerisinde üçüncü defa layık görülmüştür.
TEI’de Bahar Turnuvası Coşkusu...

Tusaş Motor Sanayii A.Ş. (TEI), 06 Mayıs 2012 tarihinde futbol, basketbol, tenis ve badminton dallarında başlattığı Geleneksel TEI Bahar Turnuvası’nı 10 Haziran’da TEI Sosyal Tesisleri’ndeki Final Maçları ile tamamladı.

Final maçlarının ardından şampiyonluk, ikincilik, centilmenlik ve gol kralı  kupalarının verildiği Bahar Turnuvası Kupa Töreni gerçekleştirildi.
 
Her yıl, farklı branşlarda düzenlenen ve TEI çalışanları ve ailelerinin katılımlarıyla bir şenlik havasında geçen TEI Bahar Turnuvası’na bu yıl 379 personel ve ailesi katıldı. Anadolu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda oynanan badminton maçları ile TEI Sosyal Tesisleri’nde oynanan diğer 83 maçın ardından şampiyonlar belli oldu.

5 hafta süren turnuvanın finalinde, turnuvanın enlerinden oluşan karma takım gösteri maçı yaptı. Ardından TEI çalışanlarının çocuklarına yönelik ödüllü penaltı yarışması düzenlendi. Kupa Töreni sırasındaki EsEs Bando gösterisi törene büyük coşku kattı.

Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı

TEI sizi Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı’ndaki standını ziyarete davet ediyor.

9-15 Temmuz, 2012

 

TEI Standı

Salon 4 H1’de

 

http://www.farnborough.com/

 

 

TEI'den Tarihe ve Doğaya Yatırım

Tusaş Motor Sanayii A.Ş. (TEI), Geleneksel Ağaç Bayramı’nın altıncısını 29 Nisan  2012 tarihinde düzenledi.

TEI, bu yıl bir farklılık olarak ağaçlandırma faaliyetlerini bir sosyal sorumluluk faaliyeti ile bütünleştirdi.

Eskişehir’e karşı sosyal sorumluluk anlayışı doğrultusunda geçtiğimiz aylarda Tepebaşı İlçesi, Şarhöyük Mahallesi’ndeki Nekropol alanının 1107,31 m uzunluğundaki çevresinin, prefabrik ihata duvarı ve dekoratif demir korkuluklar ile örülme işlemini TEI üstlendi ve tamamladı. Burada amaç bu bölgeyi koruma altına alarak güvenliğini sağlamaktır. 2012 Ağaç Bayramı etkinlikleri çerçevesinde ise, tamamlanan prefabrik ihata duvarı, TEI yan yolu, TEI Lojmanları, askeri alan ve Muttalip yoluna paralel olacak şekilde toplam 600 ağaç TEI tarafından dikildi.

Her yıl TEI yerleşkesini TEI çalışanları ve aileleri ile birlikte daha da yeşillendiren TEI,  bu yolla çevreye karşı farkındalığı ve duyarlılığı artırıyor.

2010 yılında yine bir farklılık olarak TEI’nin kuruluşunun 25.yılı olması nedeniyle, çevreye yönelik faaliyetler “25.Yıl Hatıra Ormanı” ile taçlandırılmış, Cumhuriyet Köyü civarında 10.000 metrekarelik alanda kurulan “25.Yıl Hatıra Ormanı” geçtiğimiz iki yıl boyunca ağaçlandırılmıştı.

DSA 2012
16-19 Nisan 2012 tarihlerinde Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde gerçekleştirilen, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın Milli Katılım olarak desteklediği 13’üncü Defense Services Asia (DSA 2012) Fuarına TEI katılım sağlamıştır.
Milli Savunma Bakanı Dr.İsmet Yılmaz TEI’yi Ziyaret Etti...

Milli Savunma Bakanı Sayın Dr. İsmet Yılmaz 07 Aralık 2011 tarihindeki Eskişehir ziyaretleri kapsamında beraberindeki heyetle birlikte TEI-Tusaş Motor Sanayii A.Ş.’yi ziyaret ettiler.

Sayın Bakan’a TEI’yi ziyaretleri sırasında TEI Genel Müdürü Sayın Akın Duman tarafından TEI’nin kuruluşundan bugüne, tasarımdan parça, modül ve nihai motor üretimine, motor montaj ve testinden, bakım ve revizyonuna kadar Türkiye’de modern bir uçak motor sanayii oluşturulması hedefi doğrultusunda yaptığı çalışmaları ve geleceğe yönelik projeleri konusunda bir brifing verildi.

Brifingin ardından Sayın Bakan ve beraberindeki heyet TEI’nin üretim, tasarım, motor montaj ve test tesislerinde incelemelerde bulundular. 

Ziyaret kapsamında “Cougar Helikopterleri Makila 1A1 Motoru Ömür Devir Lojistik Destek Hizmeti Sözleşmesi İmza Töreni” de düzenlendi. TEI, 2011 yılı Aralık ayından itibaren söz konusu motorların depo seviyesi bakımını ana yüklenici olarak üstlenecek olup, projede 1.Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı da alt yüklenici olarak yer alacaktır. Proje için Milli Savunma Bakanı Sayın Dr. İsmet Yılmaz, Savunma Sanayii Müsteşarı Sayın Murad Bayar ve TEI Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aziz Atlanel imza attılar.

TEI, ASD 2011 Yılı Konvansiyonu’na Katıldı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) işbirliği ile düzenlenen, Ulusal Savunma Sanayii Şirketleri ve Uluslararası Orjinal Ekipman Üreticilerinin temsil edildiği Avrupa Havacılık Uzay ve Savunma Sanayii Derneği - ASD 2011 Yılı Konvansiyonu’na Eskişehir Havacılık Kümesi (ESAC) ile birlikte katılım sağlamıştır.

Fuarlar

TEI, 28-30 Nisan 2011 tarihlerinde II. Türk Havacılık Endüstrisi Sergisi & Forumu’na ve 10-13 Mayıs 2011 tarihinde IDEF 10. Savunma Sanayii Fuarı’na katılım sağlamıştır.

TEI, 20-26 Haziran 2011 tarihinde 49. Uluslararası Paris Havacılık Fuarı’na katılım sağlamıştır.

TEI’nin Tahribatsız Muayene Eğitimleri Başlıyor

Eğitim detayları için tıklayın.

Fuarlar

TEI, 20-24 Şubat 2011 tarihlerinde “IDEX-Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı”na, 1-3 Mart 2011 tarihlerinde Suudi Arabistan Endüstri Günü’ne katılım sağlamıştır.

Ar-Ge Merkezi Belgesi Töreni

5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında  alınan “Ar-Ge Merkezi Belgesi” 26 Şubat 2011 tarihinde  İstanbul’da Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir tören ile diğer şirketlerin yanı sıra şirketimize de verilmiştir.

Söz konusu törende TEI adına belgeyi Yönetim Kurulu Başkanı E.Hv.Tuğg.Aziz Atlanel almışlardır.

2011 Yılına Başlarken...
TEI yıl sonu değerlendirme toplantısı tüm personelin katılımıyla 26 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirilmiştir. TEI Genel Müdürü Sayın Akın Duman, yaptığı konuşmada TEI’nin 2010 yılı çalışmalarını ve 2011 yılı hedeflerini vurgulamıştır. Ardından 2010 yılı Öneri Ödülleri ve şirkette 25, 20, 15, 10 ve 5 nci yıllarını tamamlayan personele hizmet plaketleri verilmiştir. Toplantı TEI Müzik Klübü Konseri canlı müzik eşliğinde yeni yıl kokteyli ile sona ermiştir.
31 Aralık 2010 tarihinde ise TEI Konukevi’nde Yeni Yıl Balosu düzenlenmiştir.
TEI’nin Tahribatsız Muayene Eğitimleri NANDTB-TR Tarafından Onaylandı
TEI bünyesinde verilmekte olan tahribatsız muayene eğitimleri Türkiye Ulusal Havacılık Tahribatsız Muayene Kurulu (NANDTB-Tr) tarafından onaylandı. FPI, MPI, X-Işınları, Ultrasonik ve Girdap Akımları (eddy current) ile muayene alanlarında EN4179/NAS 410 şartnamelerine uygun olarak Seviye 1 ve Seviye 2 eğitimleri, Seviye 3 sertifikalı uzmanlar tarafından verilmektedir.
2. İzmir Global Havacılık Uzay ve Offset Konferansı

2. İzmir Global Havacılık Uzay ve Offset Konferansı, 6–8 Ekim 2010 tarihleri arasında İzmir Ege Serbest Bölge’de gerçekleştirilmiştir.

Havacılık alanında pek çok kurum/kuruluşun yer aldığı konferansa TEI de katılım sağlamış, TEI Genel Müdürü Sn. Akın Duman tarafından “Türkiye’de Askeri ve Sivil Havacılık Uzay Sanayii” konulu oturumda bir konuşma yapılmıştır.

TEI'nin Tusaş Ziyareti

Şirketimizin 25. yıl etkinlikleri kapsamında 19 Eylül 2010 tarihinde Ankara’da bulunan TUSAŞ’a bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. TUSAŞ’ın kendi bünyesinde düzenlediği pikniğe de denk gelen ziyaret TEI Üst Yönetimi, TEI Bayan ve Erkek Halk Oyunları Ekipleri, TEI Briç Kulübü, TEI Voleybol Takımı ve eş ve çocuklarının katılımı ile düzenlenmiştir.

Ziyaret kapsamında Ankara Kültür Gezisi, TUSAŞ Tesislerinde Briç ve Voleybol Turnuvaları yapılmış; TUSAŞ Turu, Türk Hava Kurumu Öğrencileri Gösterisi, TEI Bayan ve Erkek Halk Oyunları Gösterileri, Ödül Töreni, Pandora Grubu Konseri ve Volkan Konak Konseri’nin ardından program tamamlanmıştır.

III. Ulusal Havacılık ve Uzay Konferansı

III. Ulusal Havacılık ve Uzay Konferansı, 16– 18 Eylül 2010 tarihleri arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir. Havacılık alanında pek çok kurum/kuruluşun yer aldığı konferansa TEI de katılım sağlamış, TEI Genel Müdürü Sn. Akın Duman tarafından “Dünya Havacılık Sektörü, Ülkemiz Havacılık Sanayii ve TEI” konulu bir konuşma yapılmıştır.

Konferans kapsamında Hava-Uzay İtki Sistemleri/Uçak Performansı alanında şirketimiz çalışanlarından Hakan Aydın’ın da yer aldığı ekip tarafından hazırlanan “Bir Turboprop Motorun Ekserji Analizi” konulu bildiri; şirketimiz çalışanlarından Ahmet Topal ve Altuğ Pişkin tarafından hazırlanan “Küçük Bir Turbojet Motoru Yanma Odasında Emisyon Analizi” konulu bildiri sunumu yapılmıştır.

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği alanında ise yine şirketimiz çalışanlarından Volkan Çavuş tarafından “Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği İle Soğuk Türbin Rig Testi İçin Performans Değişimi Tahmini Çalışması” konulu bildiri sunulmuştur.

TEI, 25.Kuruluş Yılını Tüm Çalışanlarıyla Kutladı

TEI’nin kuruluşunun 25.yılı nedeniyle 27 Haziran 2010 tarihinde şirket tesislerinde bir kutlama etkinliği düzenlendi. TEI’nin üst düzey yöneticileri, şirket personeli ve aileleri TEI’nin 25.kuruluş yılını coşkuyla kutladılar.

Personelin, aileleri ile birlikte yüksek teknoloji ürünü teçhizatla donatılmış fabrika alanını gezmesiyle başlayan kutlamalar, piknik, animasyonlar ve TEI Müzik Grubu Konseri ile devam etti. 

Akşam ise TEI Genel Müdürü Sayın Akın Duman tarafından 25.yıl konuşması yapılarak, şirkette 25.yılını dolduran personele plaketleri verildi. 25.yıl anısına hazırlanan filmin gösteriminin ardından kutlamalar, Bayan ve Bay Halk Oyunları Gruplarının gösterileri,  Kıraç Konseri, 25.yıl pastasının kesimi ve havai fişek gösterisi ile sürdü.

TEI, 25.Kuruluş Yıldönümü Kapsamında Ata'mızın Huzurundaydı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bütün tayyarelerimizin ve motorlarının memleketimizde yapılması ve harp sanayiinin de bu esasa göre inkişaf ettirilmesi icap eder.” şiarıyla kurulan ve bu doğrultuda yürüttüğü çalışmalarla ülkemizin gurur kaynağı konumuna gelen Tusaş Motor Sanayii A.Ş. (TEI) 25. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Ata’mıza bağlılığını ve saygısını göstermek amacıyla 24 Mayıs 2010 tarihinde Anıtkabir’i ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında şirketin üst yönetimi ve çalışanları Aslanlı Yol’dan yürüyerek Mozoleye çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundular. TEI Yönetim Kurulu Başkanı E.Hv.Tuğgeneral Aziz Altanel tarafından Anıtkabir Özel Defteri’nin imzalanması ile devam eden ziyaret, Anıtkabir gezisi ile sona erdi.

TEI, 25.Yılı Anısına Hatıra Ormanı Kurdu...

Eskişehir’de kurulu Tusaş Motor Sanayii A.Ş. (TEI) çalışanları, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Geleneksel Ağaç Bayramı kapsamında 28 Mart 2010 tarihinde hem TEI arazisinde hem de Bozdağ eteklerinde Cumhuriyet Köyü civarındaki 10.000 metrekarelik alanda yaklaşık 1500 fidan dikti. Düzenlenen etkinliklere Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı İsmail Belen ve Eskişehir Orman Bölge Müdürü Mahmut Aydın da katıldılar. 

TEI Genel Müdürü Akın Duman yaptığı konuşmada TEI’nin toplumsal sorumluluk bilinciyle kuruluşundan itibaren çevre yönetimini işinin entegre bir parçası olarak gerçekleştirerek insana, çevreye ve ekolojik değerlere duyarlı bir üretim stratejisi benimsediğini kaydetti.

İlki 2007 yılında organize edilen Ağaç Bayramının bu yıl dördüncüsü düzenlediklerini ve bu yıl TEI’nin kuruluşunun 25.yılı etkinlikleri kapsamında çevreye yönelik faaliyetlerini “25.Yıl Hatıra Ormanı” ile taçlandırdıklarını ifade eden Duman şöyle konuştu:

“Dördüncüsünü düzenlediğimiz Ağaç Bayramı ile her yıl çevreye karşı farkındalığı ve duyarlılığı artırıyoruz. Bu yıl da, TEI personeli ve ailelerinin katılımıyla düzenlenen etkinlik kapsamında hem TEI arazisine hem de Cumhuriyet Köyü civarında kurduğumuz “25.Yıl Hatıra Ormanı”na toplam 2000’e yakın ağaç dikildi. Geçtiğimiz üç yılda ise şirketimiz açık alanlarına toplam 1650 ağaç dikilmişti. Çevre bilincini ön planda tutarak faaliyetlerinin tümünü üretim sonucunda ortaya çıkan atıkların geri kazanımı sağlanacak şekilde düzenleyen, doğal kaynak tüketimini azaltan ve çevreci kaynak tüketimine yönelen TEI’de, zararlı maddelerin doğayı veya insanı olumsuz etkilemesi engellenmektedir. TEI, son yıllarda elde ettiği büyüme trendine paralel olarak topluma karşı duyduğu kurumsal sosyal sorumluluk anlamında da yürüttüğü çalışmalarla ülkemizde örnek bir kuruluş durumundadır. 

Vizyonu ve misyonu doğrultusunda yürüttüğü çalışmalarla, bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanda birçok başarıya imza atarak havacılık sektöründe güçlü bir yere sahip olan TEI’nin, 2010 yılında 25. yılını kutladığını vurgulayan Duman, bu kapsamda; Görsel Farkındalık Etkinlikleri, Geniş Katılımlı Etkinlikler, Toplumsal Tanıtım Etkinlikleri ve Personele Yönelik Etkinlikler temalarıyla bütün yıl boyunca daha bir dizi faaliyetin düzenleneceğini sözlerine ekledi.

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan TEI’yi Ziyaret Etti…

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Sayın Haris Slajdžić 17 Şubat 2010 tarihinde beraberlerinde Bakanlar, Milletvekilleri ve işadamlarindan oluşan geniş bir heyetleTEI’yi ziyaret etmişlerdir.

Sayın Başbakan’a ve Sayın Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi’ne ziyaretleri sırasında TEI’nin kuruluşundan bugüne, 25 yıllık sürede, tasarımdan parça, modül ve nihai motor üretimine, motor montaj ve testinden, bakım ve revizyonuna kadar Türkiye’de modern bir uçak motor sanayii oluşturulması hedefi doğrultusunda yaptığı calışmalar ve geleceğe yönelik projeler konusunda bir brifing verilmiştir. Brifingin ardından Sayın Başbakan ve Sayın Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi TEI’nin üretim, tasarım, motor montaj ve test tesislerinde incelemelerde bulunmuşlardır.

TEI ve GE Aviation, Türkiye’yi Yüksek Teknoloji Üssü Haline Getiriyor
Bir mühendislik ortak girişimi olarak 2008 yılında hayata geçecek Türkiye Teknoloji Merkezi’nde (TTM) TEI ve GE mühendisleri GE Aviation’ın tüm ticari ve askeri uçak motorları için teknoloji tasarlayıp geliştirecek

Ankara, 16 Kasım 2007 – Tusaş Motor Sanayii A.Ş. (TEI) ve GE Aviation (ABD), Türkiye’yi yüksek teknoloji merkezi olarak konumlandıracak bir mühendislik ortak girişimi olan Türkiye Teknoloji Merkezi’nin (TTM) oluşumunu düzenlenen imza töreniyle duyurdu. Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarı Sayın Murad Bayar’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen törende TEI ve GE üst düzey yetkilileri de hazır bulundu.

İstanbul Gebze Serbest Bölgesinde kurulacak olan TTM’de ilk etapta 55, gelecek dönemde ise 240 mühendis görev alacak. GEMTC (GE Marmara Teknoloji Merkezi, GE Aviation’ın Serbest Bölge’deki Mühendislik Merkezi) ve TEI’den görevlendirilen mühendisler, TTM bünyesinde ticari ve askeri uçak motorları için teknoloji tasarlayıp geliştirecekler.

GE - Rolls-Royce Fighter Engine ekibi tarafından Müşterek Taaruz Uçağı (JSF) için geliştirilen F136 Motor Projesindeki TEI-GE işbirliğinin başarısı üzerine kurulan TTM sayesinde TEI’nin GE ile stratejik ortaklık konumunun kuvvetlendirilmesi hedefleniyor. Türk Havacılık Sanayinde geliştirme ve Ar-Ge faaliyetleri açısından mihenk taşı oluşturacak bu proje kapsamında TEI, GE Aviation’ın tüm ticari ve askeri motor komponentleri için yeni teknolojilerin tasarımı ve geliştirilmesinde de önemli rol oynayacak. TTM sayesinde oluşturulacak yeni mühendislik, üretim ve onarım teknolojileri kabiliyetleri, TEI’yi GE Aviation için kritik malzeme üreticisi ve mühendislik servisleri alt yüklenicisi olmaktan çok daha önemli bir noktaya; tasarım ve teknoloji geliştiren bir ortak konumuna taşıyor.

GE ve TEI’nin uzun soluklu ilişkisi, Türk Hava Kuvvetleri filosunda bulunan F-16 uçaklarında kullanılan F110 motorlarının üretimi, montajı ve testi için 1985 yılında başladı. TEI’nin Eskişehir tesislerinde, JSF’de kullanılan F-136 motorunun önemli parçaları da dahil olmak üzere, en gelişmiş uçak motorları için, çok sayıda kompleks parçalar imal ediliyor.
TEI Motoru Göklerde...
Uçak motorlarının tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konularında faaliyet gösteren Eskişehir’de yerleşik TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından geliştirilen özgün turboprop motoru TEI-TP-1X, ilk test uçuşunu 04 Nisan 2008 tarihinde TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) tesislerinde başarıyla gerçekleştirmiştir.

Söz konusu motor, TEI mühendisleri tarafından en son teknolojik yöntemler kullanılarak tasarlanmış ve TEI’nin sahip olduğu üretim teknolojileri ve Türkiye’deki diğer teknolojik olanaklar da kullanılarak üretilmiştir. Motor, uçuş testleri öncesi bir dizi testten de geçirilmiştir. TEI-TP-1X motoru 90 libre itme gücünde olup, pervane devri 6500’e ulaşmaktadır.

Havacılık alanında azami yurt içi faydanın sağlanmasını teminen yerli platform-yerli motor modelini başlatmak üzere 11 Eylül 2007 tarihinde TUSAŞ ve TEI arasında bir İşbirliği Protokolü imzalanmıştır. Bu çerçevede TEI tarafından insansız hava araçları için geliştirilen özgün motor TEI-TP-1X, TUSAŞ tarafından geliştirilen özgün Hedef Uçak Platformu ‘Turna” üzerinde başarıyla test edilerek Turna uçağında kullanılan motor da tamamen milli bir ürün kimliği kazanmıştır.

Motorun güvenilirlik testlerinin tamamlanmasını takiben, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk özgün hava platformu Turna’nın standart motoru olması öngörülmektedir. Bilindiği gibi Turna, 2001 yılından itibaren hava savunma birliklerinin eğitiminde kullanılmaktadır.

TEI, ülkemizde kalıcı bir uçak motor sanayiinin kurulması amacıyla, motor parçası üretimi, motor montaj ve revizyon ve müşteri destek hizmetleri alanlarının yanısıra tasarım alanında da evrensel bir kimliğe ulaşmak hedefiyle çalışmalarına son yıllarda hız kazandırmıştır. Bu kapsamda uluslararası havacılık projelerinde yer alarak geleceğe yönelik yatırımlarını sürdüren TEI’nin yürütmekte olduğu projelerden bazıları; A400M Uçağı TP400-D6 Motor Projesi, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F136 Motor Projesi, insansız hava araçlarına yönelik özgün turboprop motoru projesidir. TEI, ATAK ve Türk Silahlı Kuvvetleri Helikopterleri Motor Projeleri konusunda da çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun yanısıra TEI ve GE Aviation arasında 2007 yılında imzalanan anlaşma ile İstanbul Gebze Serbest Bölgesi’nde kurulan Türkiye Teknoloji Merkezi, dünyanın en gelişmiş uçak motorlarına yönelik tasarım faaliyetlerini devam ettirmektedir. Bugün itibariyle, Global Mühendislik Merkezi sıfatıyla, motorların mühendislik ve üretim projelerini gerçekleştiren TEI, üretimin yanısıra tasarım ve mühendislik alanlarında da vizyonu doğrultusunda geleceğini şekillendirmektedir.

TEI ve TUSAŞ arasındaki söz konusu işbirliği, havacılık alanında kazanılan tecrübelerin özgün ve milli bir çözüme dönüştürülmesi ve ülkemiz havacılık ve uzay sanayii ihtiyaçlarının ülke içinden karşılanması hedefi doğrultusunda atılmış önemli bir adımdır.

TEI Ortaklık Anlaşması 25 Yıl Daha Uzatıldı...
TEI’nin ortakları TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TAI), General Electric’in (GE)  alt birimi GE Aviation, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) ile Türk Hava Kurumu (THK) arasında, 10 Ocak 1985 tarihinde, 25 yıl için imzalanan Ortaklık Anlaşması’nın süresi 25 yıl için daha yenilendi. TAI’nin çoğunluk hisse sahibi olmaya devam edeceği bu anlaşma çerçevesinde TEI, 2035 yılına kadar, ticari, askeri ve denizcilik motorları için kritik parça tasarımından üretime, montajdan bakım ve onarıma geniş kapsamlı sorumluluğunu sürdürecek.

Ankara Sheraton Oteli’nde bugün düzenlenen Ortaklık Anlaşması İmza Töreni’ne, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarı Sayın Murad Bayar, GE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sayın Jeff Immelt ile TEI, TUSAŞ, GE, TSKGV ve THK üst düzey yetkililerinin yanısıra çok sayıda davetli katıldı.

TEI Yönetim Kurulu Başkanı Hv.Yük.Müh. (E) Tuğg. Bora Çağlar, GE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sayın Jeff Immelt ve Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün konuşmalarıyla başlayan tören, ortaklık anlaşmasının imzalanması, TEI’nin 25 yılını anlatan filmin gösterimi ve ardından düzenlenen resepsiyon ile sona erdi.
İlk Pervaneli TP400 Motor Testi
TP400-D6 motorunun pervane ile birlikte ilk testi 28 Subat 2006 tarihinde, Fransa da Snecma firmasinin Istres test merkezinde basari ile tamamlanmistir.

Motorun bütün olarak ilk testi, katilimci Avrupa ülkelerinin hükümet temsilcileri ile birlikte, OCCAR (Organisation Conjoint de Cooperation en matiere d Armement), EASA, Airbus Military SL sirketi temsilcileri, EPI ortaklari ve TEI nin katilimi ile gerçeklesmistir.

TP400-D6 motoru, ömür ve güvenirlilikte yeni standartlar koymaktadir ve motorun deniz seviyesinde maksimum gücü yaklasik 11.000 saft beygir gücünde olacaktir. Motor ayrica diger askeri ve sivil motorlarda kazanilan kanitlanmis teknolojiden de faydalanmaktadir.

Havacilik sanayii gibi yogun rekabete dayali bir alanda kullandigi ileri teknoloji ve kalitesi ile kendini kanitlayan TEI, 21.yüzyilin önemli projelerinde dünyanin önde gelen uçak motoru üreticileri ile birlikte yer alarak ulusal sanayiye katkilarini sürdürmektedir.
JSF F136 Eğitimleri
Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F136 motor projesi kapsamında GE Aviation ile imzalanan eğitim anlaşması doğrultusunda, altı uzman TEI tasarım mühendisinin Cincinnati-Ohio/Amerika da aldıkları eğitimin ardından, 17 Nisan   20 Haziran 2006 tarihleri arasında diğer tasarım mühendislerinin TEI Eskişehir tesislerinde düzenlenen eğitimleri başarıyla tamamlanmıştır. TEI deki eğitim Jet Motoruna Giriş, İleri Seviye ANSYS Eğitim ve Uygulamaları, Tasarım Destek Kavramları, Güvenilirlik ve Bakım Kolaylığı konularını kapsamaktadır.
TEI Tedarikçi Günü
Havacılık sanayisindeki son gelişmeleri tedarikçi firmalara aktarmak, gerekli bilgilendirmeyi sağlamak ve ilişkileri daha da güçlendirmek amacıyla TEI de 01 Mayıs 2006 tarihinde 30 firmanın katılımıyla  Tedarikçi Günü  düzenlenmiştir.

Genel Müdürümüz Sayın Akın Duman ın TEI nin bugünü, geleceğe yönelik hedefleri ile tedarikçilerden beklentilerini içeren konuşması ile başlayan Tedarikçi Günü, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Savaş Özaydemir in Eskişehir Sanayisine ilişkin konuşması ile devam etmiştir.

Ardından gün boyunca havacılık sanayisi açısından üretim, kalite, bakım, teknoloji ve Ar-Ge boyutunda önem taşıyan temel konular hakkında tedarikçilere bilgi verilmiş ve görüş alışverişinde bulunulmuştur.
TUSAŞ ve TEI Firmaları Güçlerini Birleştiriyor
Havacılık alanında dışa bağımlılığın azaltılması ve azami yurt içi faydanın sağlanmasını teminen yerli platform-yerli motor modelini başlatmak üzere Türkiye’nin Havacılık ve Uzay Merkezi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ile hava araçlarında kullanılan motorların tasarımı, geliştirmesi ve üretimi alanlarında faaliyet gösteren TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) arasında 11 Eylül 2007 tarihinde bir İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

TUSAŞ Genel Müdürü Sn. Muharrem Dörtkaşlı ile TEI Genel Müdürü Sn. Akın Duman tarafından imzalanan protokol ile TUSAŞ ve TEI firmaları havacılık alanındaki birikim ve tecrübelerini bir araya getirerek bir işbirliği oluşturmuşlardır.

Söz konusu protokol TEI tarafından geliştirilen özgün Turboprop (T/P) motorunun TUSAŞ tarafından geliştirilen özgün Hedef Uçak Platformu “Turna” modeline entegre edilmesi ve uçuş faaliyetlerinin yürütülmesini içermektedir.

TUSAŞ ve TEI arasında imzalanan protokol, Ülkemizde Havacılık ve Uzay Sanayinin özgün çözümler üreterek ihtiyaçların ülke içinden karşılanması hedefi doğrultusunda atılmış önemli bir adımdır.

Paris Airshow
TEI, 18-24 Haziran 2007 tarihleri arasında Paris e düzenlenen Paris Havacılık Fuarına katılım sağlamıştır. TEI in ürün ve kabiliyetlerini sergilemiş olduğu fuar, havacılık alanında yer alan tanınmış firmaların bir araya gelmesi, ürünlerini pazarlaması, yeni iş imkanları araştırması ve iş ilişkilerinin geliştirilmesi açısından önemli etkinliklere sahne olmuştur. Fuar boyunca standımız üst düzey yetkililer, Türk ve yabancı heyetler, işadamları tarafından ziyaret edilmiş ve önemli görüşmeler yapılmıştır.
IDEF 2007 - 8.Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı
TEI, 22-25 Mayıs 2007 tarihleri arasında Ankara a düzenlenen IDEF 2007 - 8.Uluslararası Savunma Sanayii Fuarına katılım sağlamıştır.

TEI in ürün ve kabiliyetlerini sergilemiş olduğu fuar, savunma sanayii alanında yer alan tanınmış firmaların bir araya gelmesi, ürünlerini pazarlaması, yeni iş imkanları araştırması ve iş ilişkilerinin geliştirilmesi açısından önemli etkinliklere sahne olmuştur. Fuar boyunca standımız üst düzey yetkililer, Türk ve yabancı heyetler, işadamları tarafından ziyaret edilmiş ve önemli görüşmeler yapılmıştır.
GE-TEI Uçak Motorları Günü

İkincisi düzenlenen “GE- TEI Uçak Motorları Günü” 17 Nisan 2007 tarihinde Ankara Sheraton Hotel & Convention Center’da gerçekleştirilmiştir. Türkiye’deki kullanıcılara en iyi ürünü ve desteği sunma gayreti içinde olan TEI ve ortağı GE “GE-TEI Uçak Motorları Günü”nde tüm kullanıcıları bir araya getirmiştir.

Askeri üst düzey yetkililerin katıldığı GE-TEI Uçak Motorları Gününde, Türkiye’de Uçak Motor Sanayi ve TEI’nin konumu, Uçak Motoru Teknolojileri ve Araştırma Geliştirme Çalışmaları, Yeni Nesil Taarruz Uçağı F136 Motor Programı ve Diğer Ticari - Askeri Uçak, Helikopter, Deniz Motorları ve Teknolojik Gelişmeleri konularında brifing verilirken Motor Programları hakkında detaylı grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.    

IDEX - 2007 Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı
IDEX - 2007 Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 18- 22 Şubat 2007 tarihleri arasında Abu Dhabi - Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirilmiştir. Savunma sanayii alanında en son yeniliklerin sergilendiği fuara çok sayıda firma ve ziyaretçi katılmıştır.

TEI’nin ürün ve kabiliyetlerini sergilemiş olduğu fuar, savunma sanayii sektöründe yer alan tanınmış firmaların bir araya gelmesi, ürünlerini pazarlaması, yeni iş imkanları araştırması ve iş ilişkilerinin geliştirilmesi açısından önemli etkinliklere sahne olmuştur. Fuar boyunca standımız Milli Savunma Bakanı Sn.Vecdi Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarı Sn.Murad Bayar, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü E.Korg.Mehmet Aydın Şen, diğer üst düzey yetkililer, Türk ve yabancı heyetler, işadamları tarafından ziyaret edilmiş ve önemli görüşmeler yapılmıştır.
TEI, F136 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) motoruna yerli katkıda şampiyon
Havacılık sektöründe faaliyet gösteren Eskişehir’de yerleşik TEI - Tusaş Motor Sanayii A.Ş., F35 Müşterek Taaruz Uçağı için geliştirilmekte olan F136 motoruna ait parçaların üretimine yönelik General Electric firmasından sipariş almaya başladı. İmzalanan bu kontrat gelecek aylarda da TEI’ye verilecek toplam 500 milyon doları aşması beklenen üretim kontratlarından sadece ilkidir.

Bu ilk kontrat kapsamında TEI, F136 programının sistem geliştirme ve uygulama fazı (SDD) için 1.kademe alçak basınç türbin diski, kompresör ön şaftı ve hareket aktarma elemanları üretecektir. Toplam 129 milyon dolar değerindeki bu kontrat, TEI’nin daha önce F136 III. faz test motorları ön şaft üretimini başarı ile gerçekleştirmesini takiben verilmiştir. Bu kontrat kapsamında verilecek işlerden 1.2 milyon dolar değerindeki bölüm 2008 yılındaki SDD programının bir parçası olarak ilk 14 adet 40.000 lb sınıfındaki askeri motor seti için kompleks dönen parçaların üretimini içermektedir.

Bu kontrat, Türk endüstrisinin F136 motor programına ve JSF programının geneline olan katkısına önemli bir örnektir. 2006 yılı başlarında TEI, F136 ve diğer GE askeri, ticari motorlarına tasarım mühendisliği ve analiz çalışmaları yapmak üzere bir kontrat imzalamıştır. Son dönemde de TEI, General Electric (GE) firması ile toplam değeri 700 milyon dolar olan ticari motor parçalarına yönelik iş paketleri üzerinde anlaşma yapmıştır. GE Rolls-Royce Fighter Engine Team (FET) F136’ya Türk katkısının artacağını belirtmiştir.

FET Başkanı – General Electric firmasından Jean Lydon-Rodgers konu ile ilgili olarak; “TEI’nin F136 programına süregelen katkısından çok memnunuz. TEI’nin havacılık sektöründeki imalat deneyimi, F-35 Müşterek Taaruz Uçağı motorunu geliştirmek üzere, bize yardım edecek uluslararası havacılık şirketlerinden oluşan takımın çalışmalarına katkıda bulunacaktır. Biz, F136 motorunun geliştirilmesinde JSF Uluslararası Ortaklığına aktif katılımımızı sürdürmek konusunda kararlıyız.” dedi.

TEI Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Okan, konu ile ilgili olarak; “Bu iş olanağından dolayı çok mutluyuz. JSF F136 projesi, her iki firmayı da uzun soluklu ilişkimizde bir sonraki aşamaya taşıyacaktır. SDD hazırlık fazından beri TEI, geliştirilmekte olan bu motorlara parça üretmektedir. Bahsi geçen anlaşma ile birlikte, TEI gelecek yıllarda daha fazla parça üretecektir. F136 motoru için alçak basınç türbin diski, kompresör ön şaftı, kompleks dönen parçalar ve hareket aktarma elemanları, TEI’nin programdaki artan katkısına iyi birer örnektir.” dedi.

FET, GE Aviation - Cincinnati, Ohio, ABD, Rolls-Royce - Bristol, İngiltere; ve Indianapolis, Indiana, ABD‘den oluşmaktadır. Ağustos 2005’de FET F-35 Müşterek Taaruz Uçağının F136 motorunu geliştirmek üzere 2,4 milyar dolarlık Sistem Geliştirme ve Uygulama Kontratı kazanmıştır. Söz konusu SDD aşaması Eylül 2013’e kadar devam edecektir. F136’nin ilk servise verilmesi, 2012’de ilk F136 üretim motorlarının teslimi ile aynı zamanda planlanmıştır.
TEI, geleceğinin teminatı olan yeni atılımlara imza atıyor.
TEI, 2006 yili içerisinde sirketin, ortagi ve ayni zamanda en büyük müsterisi konumunda olan dünyanin en önde gelen uçak motor üreticisi General Electric (GE) firmasi ile 2007 - 2012 yillarini kapsayan ve toplam degeri 700 milyon dolar olan is paketleri üzerinde anlasma imzalamistir. Söz konusu anlasma TEI’nin geleceginde önemli bir kilometre tasidir.

Büyük bir bölümü ihracat olmak üzere geçen yil 100 milyon dolarin üzerinde satis yapan TEI’nin bu yil toplam satislari 150 milyon dolarin üzerinde gerçeklesecek olup, GE ile imzalanan anlasma çerçevesinde de gelecek 6 yil için 700 milyon dolarlik ihracati bugünden kesinlestirilmistir.

TEI - GE uzun süreli isbirligi 1985 yilinda, Türk Hava Kuvvetleri F-16 uçaklarina ait F110 motor parçalarinin imalati, motor montaj ve testlerinin yapilmasi amaciyla ortak bir sirketin kurulmasiyla baslamistir. O günden bugüne TEI kabiliyetlerini genisletmis ve çogu GE ticari ve askeri uçak motorlarina ait olmak üzere 460’in üzerinde degisik kompleks parça imal eder duruma gelmistir. Uçak motor parçasi imalatinin yanisira, Motor Montaj & Revizyon, Müsteri Destek Hizmetleri, Arastirma ve Gelistirme alanlarinda da faaliyet göstermekte olan TEI, son yillarda Ar-GE faaliyetlerine ivme kazandirmistir. Bu alanda bir çok uluslararasi konsorsiyumda yer alarak tasarim alaninda uzmanlasan TEI, bugün gelinen noktada Müsterek Taarruz Uçagi (JSF) F136 motorunun parçalarini tasarlamaktadir.
JSF F136 Mühendislik Anlaşması
17-23 Temmuz 2006 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Farnborough Havacılık Fuarında, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F136 motor projesi kapsamında, Savunma Sanayi Müsteşarı Sn.Murad Bayar ve Hava Kuvvetleri Lojistik Plan Koordinasyon Daire Başkanı Hv.Plt.Tuğg.M.Yılmaz Erdoğan’ın bulunduğu törende TEI Yönetim Kurulu Başkanı E.Hv.Plt.Korg.Aydın Okan, TEI Genel Müdürü Sn.Akın Duman ve GE F136 Program Genel Müdürü Sn.Jean Lydon Rodgers’ın katılımıyla GE Aviation ve TEI arasında Mühendislik Anlaşması imzalanmıştır.

TEI’nin GE’ye F136 tasarım mühendisliği hizmeti vermesini öngören bu anlaşma ile TEI, F136 motorlarına ait kritik tasarım görevlerini üstlenmiştir. TEI mühendisleri en gelişmiş analitik yöntemleri ve uçak motorlarına yönelik modelleme tekniklerini kullanarak mekanik tasarım, yapısal - gerilme analizleri, ısı transferi, aero termodinamik analiz ve ağırlık/maliyet azaltma çalışmalarını sürdürecektir. Söz konusu anlaşma, uzun soluklu mühendislik işbirliğine yönelik olup, bu kapsamda GE tarafından onaylı bir tasarım merkezi haline gelecek olan TEI, JSF projesinin yanısıra, diğer GE askeri ve ticari motor projelerine de mühendislik hizmeti verecektir.
2006 Uluslararası Farnborough Havacılık Fuarı
17-23 Temmuz 2006 tarihleri arasında İngiltere de düzenlenecek olan 2006 Uluslararası Farnborough Havacılık Fuarı  nda şirketimiz Hall 1-Stand B17 da yer alacaktır.
JSF F136 Motor Projesi
Müsterek Taarruz Uçagi (JSF) F136 motor projesi kapsaminda 2005 yilinda GE Aviation ile imzalanan egitim anlasmasi çerçevesindeki egitimlerin Haziran ayi ortasinda tamamlanmasinin ardindan, ilk is paketleri GE Aviation tarafindan TEI’ye Haziran ayi sonu itibariyle gönderilmistir. Proje kapsaminda TEI Tasarim Mühendisligi Bölümü tarafindan paketler ile ilgili analiz çalismalarina baslanmistir. Söz konusu is paketleri, F136 motorunun degisik parçalarina ait çesitli disiplinleri içeren analiz çalismalarini kapsamaktadir.

TEI, projeye yönelik tamamlanan ilk analiz islerini Agustos ayi içerisinde GE’ye göndermis olup, böylece yürüttügü mühendislik hizmetinden gelir elde etmeye baslamistir. Parça imalat faaliyetleri ile dünya çapinda bir üretici konumuna gelen TEI, katildigi uluslararasi projelerde tasarim alanindaki uzmanligini artirarak mühendislik merkezi olma yolunda saglam adimlarla ilerlemektedir.
AIREX 2006, 6ncı Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı
Şirketimiz 08-11 Haziran 2006 tarihleri arasında Istanbul Atatürk Havalimanı nda düzenlenecek olan AIREX 2006, 6ncı Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuar ına katılım sağlayacaktır.
2006 Uluslararası Farnborough Havacılık Fuarı
2006 Uluslararası Farnborough Havacılık Fuarı, 17- 23 Temmuz 2006 tarihleri arasında İngiltere’de gerçekleştirilmiştir. Havacılık alanında en son yeniliklerin sergilendiği fuara çok sayıda firma ve ziyaretçi katılmıştır.
TEI’nin ürün ve kabiliyetlerini sergilemiş olduğu fuar, havacılık sektöründe yer alan tanınmış firmaların bir araya gelmesi, ürünlerini pazarlaması, yeni iş imkanları araştırması ve iş ilişkilerinin geliştirilmesi açısından önemli etkinliklere sahne olmuştur.

Fuar boyunca standımız üst düzey yetkililer, Türk ve yabancı heyetler, işadamları tarafından ziyaret edilmiş ve önemli görüşmeler yapılmıştır.
AIREX 2006
Airex 2006, 6 ncı Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı 8-11 Haziran 2006 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilmiştir. TEI’nin de yer aldığı fuara dünyanın çeşitli ülkelerinden firmalar katılarak ürün, hizmet ve kabiliyetlerini sergilemişlerdir.
A400M Uçağının İlk Uçuşu
Europrop International (EPI) tarafından tasarımı ve üretimi yapılan 4 adet TP400-D6 turboprop motorunun güç verdiği Airbus A400M askeri nakliye uçağı ilk uçuşunu 11 Aralık 2009 tarihinde İspanya’nın Sevilla kentinde başarıyla gerçekleştirmiştir.

Yaklaşık 3.5 saat süren ilk uçuş boyunca uçuş zarfının değişik hız ve irtifa noktalarında TP400-D6 motorunun güç ve hızlanma özelliklerini de içeren temel uçak karakteristikleri test edilmiştir.

Üç şaft teknolojisinin uygulandığı TP400-D6 motoru 11000 beygir gücü ile batı dünyasında bugüne kadar tasarlanıp üretilen en güçlü motor konumundadır. Motor geliştirme testleri kapsamında Avrupa’daki 6 test merkezindeki yer testleri ve bir adet TP400-D6 motorunun takılı olduğu C-130 uçağı ile gerçekleştirilen uçuş testlerinin toplam süresi 3500 saati aşmıştır.

TEI, TP400-D6 motor projesine İspanyol Industria de Turbopropulsores S.A (ITP) firması ile risk ve gelir ortağı olarak katılmaktadır. Bu kapsamda motorun ön yatak çerçevesi (front bearing structure), pervane dişli kutusu destek çubukları (propeller gearbox supporting bars), birincil egzoz lülesi (Primary Nozzle), egzoz konisi (Exhaust Cone) modülleri ile  projeye özel test ekipmanlarının tasarım, geliştirme, prototip üretim, montaj, test, seri üretim ve satış sonrası destek sorumluluğu TEI’ye aittir.

GE-TEI Uçak Motorları Günü
Bu yıl ilki düzenlenen  GE- TEI Uçak Motorları Günü  06 Haziran 2006 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi nde gerçekleştirilmiştir. Türkiye deki kullanıcılara en iyi ürünü ve desteği sunma gayreti içinde olan TEI ve ortağı GE, GE-TEI Uçak Motorları Günü nde tüm kullanıcıları biraraya getirmiştir.

Askeri üst düzey yetkililerin katıldığı GE- TEI Uçak Motorları Günü nde, Türkiye de Uçak Motor Sanayii ve TEI nin Konumu, Uçak Motorunda İleri Teknoloji Çalışmaları, Yeni Nesil Taarruz Uçağı F136 Motor Programı ve diğer Ticari ve Askeri Uçak, Helikopter, Deniz Motorları ve Teknolojik Gelişmeleri konularında brifing verilirken Motor Programları hakkında detaylı grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.
Anasayfa Ürünler ve Hizmetler Haberler Site Haritası
TEI Hakkında Kariyer İletişim Bilgi Toplumu Hizmetleri
Copyright © 2010 Tusas Engine Industries, Inc